null Ledové krápníky v krasu vítají ukázněné turisty

AOPK ČR, Správa CHKO Moravský kras

Ledové krápníky v krasu vítají ukázněné turisty

24. 1. 2024

Letošní střídání mrazu a oblevy s dostatkem srážek umožnilo přírodě vytvořit kouzelnou zimní výzdobu některých vchodů do jeskyní v Moravském krasu, ale i jinde v republice. Ledopády a všechny tři druhy ledových krápníků jsou nádhernou pohádkou přírody.

Je skvělé využít mírnou zimu k vycházkám do přírody za ledovou výzdobou. Moravský kras, který nemá sjezdovky a běžkařské trasy, tak má docela nečekanou zimní návštěvnost, byť spíše jednodenních víkendových výletníků.

Pořád ale platí, že jsme v chráněné krajinné oblasti (CHKO) a v národních přírodních rezervacích nelze vstupovat mimo značené cesty a že auta v celé CHKO mohou parkovat pouze na určených místech. Určitě nelze vjíždět na louky, jak se stalo u Cigánské jeskyně. Protože i v chladném portálu jeskyně mohou být v puklinách netopýři, prosíme: nerušte je kouřením nebo svícením. Ledovou krápníkovou výzdobu, tzv. ledouchy, prosíme nerozbíjet a ponechat dalším návštěvníkům. Samozřejmostí je nerozdělávat v CHKO oheň a už vůbec ne v jeskyni, jako např. ve známé jeskyni Pekárna u Ochozu, protože kouř z ohně může netopýry udusit.

Moravský kras se na ukázněné návštěvníky těší.

Ledové krápníky v krasu.

Ledová výzdoba v jeskyni Jáchymka